Czy wiesz, że ... ?

W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

Podaj stan licznika

podaj stan wodomierza


recykling

 

TELEFON ALARMOWY
WODA-KANALIZACJA
518 011 574

 

Siedziba firmy:
017 242 00 78
017 242 67 00
Godziny pracy:
poniedziałek - piątek
7:00 - 15:00
Kasa czynna:
7:00 - 15:00

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak umiejętnie korzystać z kanalizacji sanitarnej

Szanowni Mieszkańcy Gminy Leżajsk!

 

1. Jak umiejętnie korzystać z kanalizacji sanitarnej

Definicję ścieków bytowych określa ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity - Dz.U. z 2006r., nr 123, poz.858) która podaje: „ścieki bytowe - ścieki z budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania gospodarstw domowych oraz ścieki o zbliżonym składzie pochodzące  z tych budynków".

Niestety sieć kanalizacji sanitarnej traktowana jest często jak kosz na odpady, poprzez wrzucanie są do niej resztek posiłków, środków higieny osobistej, szmat, mopów, gruzu, popiołu i wielu innych materiałów, nawet o dużych gabarytach.

Obowiązujące przepisy zabraniają wprowadzania do studzienek kanalizacyjnych następujących materiałów:

  • odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności: żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym,

  • odpadów płynnych niemieszających się z wodą, a w szczególności: sztucznych żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych,

  • substancji palnych i wybuchowych, których punkt zapłonu znajduje się w temperaturze poniżej 85º, a w szczególności: benzyn, nafty, oleju opałowego, karbidu, trójnitrotoluenu,

  • substancji żrących i toksycznych, a w szczególności: mocnych kwasów i zasad, formaliny, siarczków, cyjanków oraz roztworów amoniaku, siarkowodoru i cyjanowodoru,

  • odpadów i ścieków z hodowli zwierząt, a w szczególności: gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek,

  • niezdezynfekowanych ścieków ze szpitali i sanatoriów oraz z zakładów weterynaryjnych,

  • innych substancji, które w skutek swojego składu chemicznego lub temperatury mogłyby uszkodzić urządzenia kanalizacyjne Dostawcy Usług, powodować zagrożenie pożarowe lub wybuchowe, oddziaływać szkodliwe na bezpieczeństwo i zdrowie osób obsługujących lub powodować zagrożenie środowiska naturalnego.



Wszystkie odpady małe i duże przechodzą przez całą infrastrukturę kanalizacyjną, powodując po drodze blokowanie fragmentów sieci i wpływają destruktywnie na prace urządzeń w przepompowniach.

 

Świadomość tego, że odpady wrzucone przez muszle klozetową powodują zalania posesji i mieszkań sąsiadów poprzez spiętrzenia ścieków w studzienkach na posesjach oddalonych nawet o kilka kilometrów od miejsca zrzutu, powinna uzmysłowić wszystkim mieszkańcom , iż dbanie o własną instalację wewnętrzną ma ogromny wpływ na całą sieć, a co za tym idzie na niepotrzebne koszty którymi ostatecznie obciążani są wszyscy odbiorcy.



2. Funkcjonowanie instalacji kanalizacyjnej

 

Aby instalacja kanalizacyjna funkcjonowała prawidłowo, musi być poprawnie wykonana. Szczególnie ważne jest przestrzeganie określonych w projekcie technicznym średnic i spadków przewodów.

Poniżej przedstawiamy Państwu schemat poprawnie wykonanej wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej.

 

Niestosowanie odpowiednich przekrojów rur, jak również słabej jakości materiałów, brak odpowiedniego odpowietrzenia i nieszczelne syfony powodują zaburzenia w poprawnej pracy całej wewnętrznej instalacji, a to przekłada się na komfort życia.

Istotnym źródłem powstawania nieprzyjemnych zapachów w studzienkach kanalizacyjnych są nielegalne zrzuty ścieków lub też potajemne ich przepompowywanie z przydomowych szamb bezodpływowych co jest niezgodne z prawem i grozi surowymi konsekwencjami. Przestrzegamy zatem mieszkańców przed takimi praktykami które w każdej sytuacji będą surowo karane.

Liczba Gości 1